Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym 108 numerem SMExpress – https://ptsr.org.pl/uploads/smexpress/SM%20Express_nr%20108.pdf

Posted in Ciekawostki, Informacje, Kultura i sztuka, Relacje

Wojciech Stańko Odpowiada: TAK

Ukończył 13 POZNAŃSKI MARATON.  Prawdopodobnie jest pierwszym POLAKIEM chorym na SM i 3 w świecie, który pokonał  maraton w czasie 4.27.

Jednym słowem SOBIE MOC. Każdy z nas ma tą moc tyle, że musi się poświęcić i dać coś od siebie. Chociaż małą cząstkę i wierzyć, że się uda. Moja cząstka to systematyczność i trening.

Wojtek chciałby posłużyć każdemu choremu, który zmaga się z chorobą, że można osiągnąć sukces jeżeli się tego pragnie.

ws

P.S. Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć.

Posted in Ciekawostki

SM (2013) to filmowa opowieść o niezwykłych ludziach i ich równie niezwykłych kolejach losu. Trzy intymne rozmowy o pasji, buncie i cierpieniu. Podróż w głąb ludzkiej psychiki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – jak duże znaczenie dla naszego życia mają siła woli czy hart ducha? To wreszcie dokument o trójce chorych na SM, którzy w chwili otrzymania diagnozy będącej wyrokiem, postanowili odmienić dotychczasowe życie i na przekór wszystkiemu…żyć.

 

beznazwy
autor: M. Rusiecki z portalu chonow.pl

Bohaterami filmu są: malarka Emilia Ratajczak, fotograf Wojciech Stańko i tancerka Gabriela Zenka. Każdy z nich jest w innym wieku, na innym etapie życia. Wszyscy otrzymali „wyrok bez odwołania” – jak mówi Emilia. Czy można żyć z wyrokiem? Jakie artystyczne formy wyrazu może przyjąć bunt przeciw nieuniknionemu? Jak wiele wysiłku kosztuje ciągła walka o własną pasję? O…swoje bycie tu i teraz? Bo w gruncie rzeczy „SM” Ilony Bidzan nie jest filmem o chorobie, a o…pasji. Pasji, która w rzeczywistości jest tożsama z niestrudzoną wolą życia.

Scenariusz, reżyseria: Ilona Bidzan

Autor zdjęć, montaż:: Jan Wilkiewicz

Realizacja dźwięku: Piotr Pastuszak

Muzyka: Nikolet Burzyńska

Organizacja produkcji: Maja Baczyńska, Ilona Bidzan

Posted in Ciekawostki