Drodzy, dzisiaj post o zmęczeniu w SM. Myślę, że warto się zapoznać.

Posted in Ciekawostki, Informacje

Drodzy, kolejny nasz podopieczny skorzystał z możliwości przetestowania kombinezonu Exopulse Mollii Zapraszamy do obejrzenia relacji –

https://www.facebook.com/share/v/KjF7xQJKpySnmGnj/

Posted in Ciekawostki, Informacje

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego nagrywa webinary, które dotyczą leczenia stwardnienia rozsianego, życia z chorobą i radzenia sobie z jej objawami. Zapraszamy do naszej biblioteczki, w której znaleźć można wiele przydatnych informacji z takimi ekspertami jak: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, dr hab. n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska, doktor Artur Sadowski, mgr Joanna Tokarska – fizjoterapeutka, Ilona Cichecka – dietetyczka..

Link do strony: https://ptsr.org.pl/strona/168,webinary-i-podcasty-o-sm

Więcej nagrań i ciekawych wywiadów znaleźć można na kanale PTSR na Youtube: https://www.youtube.com/@PTSRorg/videos

Posted in Bez kategorii, Ciekawostki, Informacje

Zawsze staramy się być na bieżąco z informacjami dotyczącymi stwardnienia rozsianego, a naszym priorytetem jest przekazywanie tych danych Wam, byście mogli korzystać z nich, gdy podejmujecie decyzje dotyczącego Waszego zdrowia albo wdrażacie nowe sposoby radzenia sobie z chorobą. Jednym z narzędzi, które ma Wam ułatwić dostęp do zweryfikowanej wiedzy jest nasz magazyn SM Express, który wydajemy od kilkunastu lat, a od 2 lat w nowej, zmienionej formule. Z przyjemnością prezentujemy Wam najnowszy numer! Znajdziecie w nim wiele wartościowych artykułów i ciekawych informacji, nie tylko z obszaru stwardnienia rozsianego, ale również działań naszej organizacji. Każdy znajdzie coś dla siebie, m.in.:- zaburzenia funkcji poznawczych i radzenie sobie z nimi – czy wiecie, że kilkadziesiąt procent osób z SM może doświadczać trudności w zakresie pamięci, uwagi, tempa przetwarzania informacji? Warto więc dowiedzieć się więcej czym są te zaburzenia i jak można sobie z nimi radzić. Również tego, jak odpowiednia dieta może wspierać nasz mózg. Ponadto, piszemy o tym, z jakimi trudnościami szkolnymi mogą zmagać się dzieci i młodzież chore na SM i jak opiekunowie mogą im pomóc w radzeniu sobie z nauką. To temat w sam raz na nowy rok szkolny.- najnowsze rekomendacje dotyczące wykonywania u osób z SM badań rezonansu magnetycznego -opracowanie przygotowane było przez Doradczą Komisję Medyczną, a także rekomendacje dotyczące kryteriów diagnostycznych w SM.- działania organizacji lub na jej rzecz, m.in. wsparcie w ramach Specjalistycznej poradni PTSR czy koncert „Podaj serce.”Zachęcamy do lektury!Cały numer możecie pobrać tutaj: https://ptsr.org.pl/uploads/smexpress/SM%20Express_114.pdf

Wszystkie numery znajdziecie tutaj: https://ptsr.org.pl/smexpress

Posted in Ciekawostki, Informacje

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem, a także z archiwalnymi pozycjami – https://ptsr.org.pl/smexpress

Posted in Ciekawostki, Informacje

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym 108 numerem SMExpress – https://ptsr.org.pl/uploads/smexpress/SM%20Express_nr%20108.pdf

Posted in Ciekawostki, Informacje, Kultura i sztuka, Relacje

Wojciech Stańko Odpowiada: TAK

Ukończył 13 POZNAŃSKI MARATON.  Prawdopodobnie jest pierwszym POLAKIEM chorym na SM i 3 w świecie, który pokonał  maraton w czasie 4.27.

Jednym słowem SOBIE MOC. Każdy z nas ma tą moc tyle, że musi się poświęcić i dać coś od siebie. Chociaż małą cząstkę i wierzyć, że się uda. Moja cząstka to systematyczność i trening.

Wojtek chciałby posłużyć każdemu choremu, który zmaga się z chorobą, że można osiągnąć sukces jeżeli się tego pragnie.

ws

P.S. Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały Wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć.

Posted in Ciekawostki

SM (2013) to filmowa opowieść o niezwykłych ludziach i ich równie niezwykłych kolejach losu. Trzy intymne rozmowy o pasji, buncie i cierpieniu. Podróż w głąb ludzkiej psychiki w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie – jak duże znaczenie dla naszego życia mają siła woli czy hart ducha? To wreszcie dokument o trójce chorych na SM, którzy w chwili otrzymania diagnozy będącej wyrokiem, postanowili odmienić dotychczasowe życie i na przekór wszystkiemu…żyć.

 

beznazwy
autor: M. Rusiecki z portalu chonow.pl

Bohaterami filmu są: malarka Emilia Ratajczak, fotograf Wojciech Stańko i tancerka Gabriela Zenka. Każdy z nich jest w innym wieku, na innym etapie życia. Wszyscy otrzymali „wyrok bez odwołania” – jak mówi Emilia. Czy można żyć z wyrokiem? Jakie artystyczne formy wyrazu może przyjąć bunt przeciw nieuniknionemu? Jak wiele wysiłku kosztuje ciągła walka o własną pasję? O…swoje bycie tu i teraz? Bo w gruncie rzeczy „SM” Ilony Bidzan nie jest filmem o chorobie, a o…pasji. Pasji, która w rzeczywistości jest tożsama z niestrudzoną wolą życia.

Scenariusz, reżyseria: Ilona Bidzan

Autor zdjęć, montaż:: Jan Wilkiewicz

Realizacja dźwięku: Piotr Pastuszak

Muzyka: Nikolet Burzyńska

Organizacja produkcji: Maja Baczyńska, Ilona Bidzan

Posted in Ciekawostki