Światowy Dzień SM to międzynarodowe święto całej społeczności SM: chorych, ich bliskich, przyjaciół, organizacji pozarządowych, lekarzy i innych specjalistów opieki medycznej oraz wszystkich tych, którzy angażują się (lub chcą się zaangażować) w działania wspierające osoby z SM. Data święta przypada rokrocznie na 30 maja.

Światowy Dzień SM został zainicjowany przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego (MSIF) i organizacje partnerskie i obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach na świecie, w tym w Polsce. Również, jak co roku, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego przyłącza się do tych obchodów.

Tematem przewodnim tegorocznych jak i przyszłorocznych obchodów jest diagnoza SM, a tytuł obchodów to „Moja Diagnoza SM”. Celem kampanii jest mówienie o potrzebnie wczesnej i dokładnej diagnozy w kierunku SM u wszystkich, którzy mają podejrzenie tego schorzenia, walki z barierami w diagnostyce SM. Kampania chce również zwrócić uwagę na takie kwestie jak potrzebę lepszego szkolenia lekarzy pierwszego kontaktu i pozostałego personelu medycznego, aby rozpoznania stwardnienia rozsianego były szybsze.

Zachęcamy Was do zaangażowania się w nasze działania! Jak możecie się zatem przyłączyć?
– Bądźcie z nami, przekazujcie dalej posty i informacje, które będziemy publikować od 27 maja.
– Weźcie udział w webinarze 27 maja – O WEBINARZ TUTAJ
– Uczestniczcie w naszej konferencji (28 maja), którą będziemy stremować live na naszym Facebooku – O KONFERENCJI TUTAJ
– Przypnijcie pomarańczową wstążeczkę – symbol środowiska osób z SM i zachęćcie do tego osoby z otoczenia.
– Mówcie o SM, zorganizujcie spotkanie edukacyjne, np. w waszym miejscu pracy.
– Weźcie udział w „MS Heart Challenge”. Symbol „Serce SM” (MS Heart) to znak solidarności z osobami dotkniętymi chorobą, zainspirowany znakiem języka migowego oznaczającym słowo „razem”. Układając dłonie w symbol serca na tle miejsca, które jest dla Was ważne i fotografując je możecie dołączyć do globalnej inicjatywy. Zdjęcia możecie umieszczać na mapie Światowego Dnia SM. https://worldmsday.org/map/. My zrobiliśmy zdjęcie na tle bardzo ważnego dla nas miejsca – siedziby naszej organizacji!
– Zróbcie sobie zdjęcia oświetlonych z okazji Światowego Dnia SM miejsc i wrzućcie je w media społecznościowe oznaczając naszą organizację.
– możecie również stworzyć swój własny plakat https://worldmsday.org/poster-maker/#/~/buzz/2024/gallery i rozpowszechniać świadomość na temat SM.

Nie ma żadnych ograniczeń! Ten dzień to Nasze święto!

Posted in Akcje, Ciekawostki, Informacje